Sobota v New Yorku

Při plánování programu na jednotlivé dny jsme úplně zapomněli na jet-leg. Ale vlastně to vůbec nevadí…

Po asi 27 hodinách vzhůru usínáme večer asi za vteřinu a ráno se budíme už kolem 5 hodiny místního času. Tenhle den jsem prakticky celý plánovala já, v plánu byla taková menší filmovou tour. Ještěže je Tom takový, jaký je a neměl nic proti :-). Začátek byl u domu Carrie ze Sexu ve městě, ten seriál zbožňuju a těšila jsem se až uvidím její byt na 66 Perry Street. Díky tomu, že jsme u něj stáli asi před 8 ráno, nebyl nikde nikdo, kdo by mi kazil fotku :D. Kousek od apartmánu Carrie je dům Přátel, další srdcovka opět bez lidí. Začalo být celkem vedro a my se táhli asi 20 bloků k baru z filmu Divoké kočky (Coyote Ugly). Škoda, že mě nenapadlo, že je to noční bar, ráno bude zavřeno a neuvidíme tam vlastně vůbec nic. Vedle bylo aspoň celkem zajímavé graffiti vytvořené po smrti Michaela Jacksona. Rychlá zastávka ve Washington Square parku, místo sloužící pro různé politické akce, například v roce 2007 tu měl Obama shromáždění na podporu své kandidatury. Park je proslulý hlavně obloukem a krásnou fontánou.

Další kroky vedly do China Town a Little Italy. Čínská čtvrť je šílená, asiati pořád řvou, vlečou se, jsou tu davy lidí, ale zase tu mají snad úplně všechno. Proto si hned u prvního stánku kupujeme stejná trička I ♥ NY, Tom je vyloženě nadšený. China Town je takové město ve městě – najdete tu buddhistické chrámy, vlastní park, kde staří i mladí Číňani hrají nejrůznější hry a prostě si tu žijí podle sebe. Snad na každém rohu nás někdo zastavil a hrozně nenápadně a potichu se ptal, jestli chceme nějaké „originální“ kabelky, brýle nebo hodinky. Mnohem víc nás proto zaujala klidnější Little Italy plná hezkých kaváren a restaurací, kde si můžete dát opravdu silnou kávu (proti těm americkým překapávaným půllitrovkám celkem rozdíl). Už doma jsem našla skvělé malé bistro Two Hands, kde si pochutnáváme na skvělém jídle. Na místo si sice počkáte, ale stálo to za to.

Po jídle jedeme metrem do Brooklynu. Vybrali jsme si jeho jižní část a sousední čtvrť DUMBO, ta je fakt pecka. Dříve bývala průmyslovou čtvrtí, dnes se tu nachází luxusní domy, bary a restaurace. Už z dálky vidíme dav lidí, který čeká na nejvíc “foto místo” poslední doby z této oblasti – cihlové domky a Manhattan Bridge v pozadí. Fotku s asi stovkou dalších lidí vážně nechci, tak pokračujeme dál. Narazili jsme na skvělý Dumbo market, nakoupili věci na piknik a pokračovali k Brooklyn Bridge parku, který se táhne kolem East River. Jsou tu nádherné výhledy na jižní Manhattan. Bylo šílené vedro, tak si bereme židle a stůl, které jsou opět volně rozmístěné podél celého nábřeží a dáváme si asi dvouhodinovou pohodu. Ta fotka s mostem a cihlovými domy mě nakonec ale stejně zlákala. Lidí bohužel spíše přibylo – ale měli jsme štěstí, zrovna jela svatební limuzína, která na krátkou dobu zablokovala celou ulici. Než se všichni ti fotografové a modelky vzpamatovali, vběhla jsem za limuzínu, Tom mě cvaknul a bylo to.

V plánu bylo zajít i na Brooklyn Bridge, ale ty davy nás úplně odradily. Vrátili jsme se na hotel a pokračovali na Times Square. Oba s Tomem nesnášíme hodně lidí, fronty a tlačenice. Na každé dovolené chodíme na oblíbená turistická místa buď ráno, nebo pozdě odpoledne. Počítali jsme s tím, že to bude masakr, ale že až tak?! Nevím, jestli to nebylo i víkendem, ale lidí bylo tak extrémně moc, že několikrát asi minutu úplně stojíme, než se dav někam pohne. K Times Square asi tolik – pro mě je to místo plné reklam a hlavně lidí. Někdo nám říkal, ať tam jdeme ve dne, že je to tam poloprázdné. Jasně lidí tam asi není tolik, ale ty svítící reklamy jsou prostě nejpůsobivější večer. Nejvíc mě stejně baví ty červené židličky a stolečky, na kterých se dá najít místo k odpočinek i v noci. Závěrem – určitě stojí za to tohle místo vidět, ale jednou opravdu stačilo.

Text: Martina Grmelová
Foto: Tomáš Grmela

Líbí se vám článek?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Linkdin
Sdíletna Pinterestu

Komentáře