Chorvatsko 2020 a 2021

Doba covidová cestování obecně moc nepřeje, měli jsme vymyšlené trochu jiné plány, a hlavně sen vrátit se zase do Ameriky. Bohužel USA jsou už od března 2020 pro české turisty úplně uzavřeny. Cestovali jsme proto po Česku a po letech se rozhodli opět podívat do Chorvatska, které nám učarovalo. Tom nás jako vždy bezpečně dovezl a všechno nafotil tak, že nám fotky budou vždycky připomínat tu pohodu a krásu ♥.
Oba s Tomem jsme s rodiči byli v Chorvatsku asi desetkrát. Roky se však mění a Chorvatsko taky, a to dost.

CHORVATSKO – ISTRIE září 2020

Pro náš první pobyt v září 2020 jsme vybrali Istrii, konkrétně oblast Plava Laguna, kousek od Poreče. Trasa je dlouhá necelých 800 km, obě cesty jsme měli štěstí na pohodu, žádné kolony a pohodlně dojeli do Chorvatska i domů za necelých 9 hodin jízdy. Oblast Plava Laguna nabízí různé typy ubytování, od kempu přes apartmány, hotely až po luxusní soukromé vilky. My jsme zvolili nádherný hotel Parentium Plava Laguna.

Krásné bazény, lehátka, slunečníky, bary, restaurace a úžasná polopenze. Ty výhledy byly neskutečné, jak z pokoje, tak z hotelové restaurace i odpočinkové zóny.

Istrie nabízí spoustu krásný míst a měst. V jednom dni jsme navštívili nádhernou Pulu a Rovinj. Pula je krásná, historická, s příjemnými uličkami, krásným náměstím u chrámu sv. Augusta, kavárnami a dominantou města Arénou.

Rovinj je barevná a úžasná, zamilovali jsme si ji. Procházeli se po městě, vyšlápli na věž kostela sv. Eufémie a užívali si krásy a pohody, které město nabízí. Naše dovolené jsou plné zážitků v podobě jídla, pití a objevování různých míst. Oběd jsme si proto dali v nejlepší restauraci ve městě La Puntulina a den zakončili v nejbarevnější kavárně přímo u moře.

Další den jsme vyrazili do nedalekého Vrsaru, objevili insta place s houpačkou, popili v baru a užili si vyjížďku na skútru.

Intenzivní dovolenou jsme si užívali i na hotelové pláži.

Istrie v září, navíc v době covidové byla téměř bez lidí. Naše úžasná pětidenní dovolená končila příjemným pocitem, že sem se určitě někdy vrátíme ♥.


CHORVATSKO – DUBROVNÍK květen 2021

Na konci roku 2020 nám vzhledem ke zhoršující se celosvětové pandemii začalo být jasné, že ani letos Amerika nevyjde. Začali jsme tak plánovat náš další sen – Norsko, které se uskuteční snad v září 2021. Protože se nám ale v září v Chorvatsku moc líbilo, a hlavně Tom si potřeboval odpočinout z práce, začali jsem plánovat, že se po letech podíváme do Dubrovníku. Ten se za poslední roky stal jedním z nejnavštěvovanějších měst světa. Už roky je město v obležení
turistů z Ameriky, Asie i dalších míst světa. Důvodů je určitě víc, třeba krása města a jeho historický význam, tím hlavním ale je celosvětově úspěšný seriál Game of Thrones. Kvůli němu sem přilétají turisté i z druhého konce světa. Vzhledem k tomu, že je ale cestování v současné době složité, využili jsme toho a naplánovali si pětidenní dovolenou. Tentokrát jsme však museli urazit skoro 1 200 km.


Opět jsme vybrali hotel, tentokrát s výhledem na novou část Dubrovníku. Do města to bylo asi 5 minut jízdy, ke kterým jsme využívali Uber, který perfektně funguje. I my se řadíme mezi obrovské fanoušky Game of Thrones, z velké části to byl i impulz k návštěvě právě Dubrovníku. První den jsme si udělali jen krátkou prohlídku města a navštívili pár ikonických GoT míst– schody po kterých šla Cersei Shame pochod a taky molo u pevnosti Lovrijenac.

Další den byl v plánu výlet na Lokrum Island, kde se natáčeli scény města Qarth a filmaři sem umístili i trůn. Ostrov nabízí ale mnohem víc, nádherné procházky, relaxační zónu pro rodiny s dětmi, které sem jezdí z Dubrovníku a taky fotogenické skalními útvary.

Následující den jsme na otočku vyrazili do Trsteno Arboreta, které je vzdálené asi 15 minut jízdy od města a které sloužilo v seriálu jako oblast King´s Landing Gardens.

Úžasnou večeří na vrcholu Srđ, který je 412 m vysoký a vypíná se nad Dubrovníkem jsme zakončili krásný den.

Další dny jsme si užívali Dubrovníku, posedávali v kavárnách, vyrazili na prohlídku pevnosti Lovrijenac i hradeb. Ty patří mezi nejmohutnější opevnění v Evropě, jsou vysoké až 25 metrů. Hradby byly jen naše, za celou dobu jsme na nich potkali jen 3 návštěvníky.

Dovolená v Dubrovníku byla intenzivní, ale o to krásnější. Město bylo poloprázdné a tak jsme si ho užili na maximum.

A ano, jeli jsme sem hlavně kvůli Game of Thrones :D.

Text: Martina Grmelová
Foto: Tomáš Grmela

Líbí se vám článek?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Linkdin
Sdíletna Pinterestu

Komentáře